15.07.2019.

Mojca Koligar in Timotej Bečan zadovolja s tekom pod Veliki Klek

Mojca Koligar in Timotej Bečan zadovolja s tekom pod Veliki Klek

»Grossglockner sem vzel kot "popravni izpit" z evropskega prvenstva. S predstavo sem zelo zadovoljen, tako z uvrstitvijo v močni konkurenci, kot seveda na prvem mestu z rezultatom in zaostankom za prvimi, ki je bistveno manjši kot je bil pretekli teden.«

Tako je Timotej Bečan ocenjeval nastop na Grossglockner berglauf, največji gorskotekaški tekmi v sosednji Avstriji pod Velikim Klekom, ki je hkrati kot tretja v sezoni štela za svetovni pokal WMRA. Bečan je pritekel osmo mesto (1,15:11) in tako ponovil uspeh z uvodne tekme v Franciji. Še višje, šesta je bila Mojca Koligar (1,30:12). Tek na najvišji avstrijski prelaz bo tako zapisan kot najboljši ekipni nastop najboljših slovenskih tekačev v zadnjem obdobju na tujih tekmah.

V podporo najboljšima slovenskima tekačema je bila tudi navijaška skupina KGT Papež iz vrst organizatorjev 20. Tek na Grintovec – 2KM Vertikal – 2KM Vertikal. Tek iz Heilingebluta do gorske koče Cesarja Franca Jožefa (Franz Josef Hohe) je dolg 13,5 kilometra in se dvigne za 1494 metrov na 2369 metrov visoko na razgledno ploščad prelaza Grossglockner, znamenit je zadnji strm del pred ciljem.

rezultati Grossglockner

Na startu se je zbrala zelo močna konkurenca. Zmagal je Eritrejec Abraham Filimon (1,11:56) pred Kenijcem Ndungo in Avstrijcem Manuelom Innerhoferjem (1,12:32). Pred Bečanom so bili še vodilni v svetovnem pokalu Andrew Douglas, italijanska zvezdnika Francesco Puppi in Martin Dematteis, ter še Kenijec Kirui iz avstrijske podporne ekipe Run2gether.

»Začel sem po pameti. Zavedal sem se dolžine te tekme, zato sem začel z veliko rezerve in spustil vodilno skupino naprej. Ob vznožju klanca sem bil tako okoli 20. mesta, potem pa meter za metrom pridobival. Z razliko od Zermatta ima proga številne menjave ritma, poleg tega pa je na nekaterih delih tudi tehnična, kar zahteva tudi dovolj previdnosti. Prav celotno progo sem se počutil močno in nisem imel nobenih težav. Nikjer me ni odrezalo, razen zadnjih 100 metrov, ko me je zagrabil krč. Trasa je izjemno lepa, prav posebno vzdušje pa so tokrat na najtežjem zaključnem delu pričarali številni slovenski navijači, ki jih je s seboj pripeljal Dušan Papež,« je bil na avstrijskem Koroškem zadovoljen Bečan.

V skupnem seštevku svetovnega pokala se je z dvojnim osmim mestom povzpel na četrto mesto.  (skupno)

Britanka Sarah Tunstall (1,26:23) je bila hitrejša od Kenijke Gitonga in Avstrijke Hauser. Mojca Koligar je za tretjo zaostala točno dve minuti. »Šesto mesto na tekmi SP je zame lep dosežek, ki mi vliva predvsem veliko motivacije za delo vnaprej,« je bila z prvo uvrstitvijo med top6 na elitnih tekmah svetovnega nivoja zadovoljna Mojca Koligar. »Nisem čutila višine kot v Zermattu. Pot je bila precej tehnično zahtevna, veliko menjav ritma, hitra. Najbolj všečen je bil zadnji del,« je delila zadovoljstvo.

Vseeno je s kritično distanco videla del, kjer vidi napredek. »Moram priznati, da mi v zadnjem obdobju manjka svežine in moči. Razlog pa je v veliko število tekem, ki sem se jih udeležila in nepopuščanju v treninguŽe med ogrevanjem ni bilo prave lahkotnosti. Tako bi težko rekla, da sem odtekla svoj najboljši tek. Je bil pa dober oz. optimalen glede na pretečeno v zadnjem obdobju in z njim zadovoljna. Je pa res, da mi je bil zaključni del s stopnicami in številnimi navijači KGT Papež, ki so naju s Timotejem prišli spodbujati "pisan na noge" in bi si samo želela, da bi bil daljši.«

Tekma pod Velikim Klekom (3798 m), drugo najvišjo goro Alp za Mont Blancom je posebno doživetje, letos za 292 tekačic in 870 tekačev, a malo Slovenci.  »Tekma mi bo ostala v spominu kot zelo lepa in odlično organizirana preizkušnja, ki je ponudila zelo razgibano in slikovito traso, s strmimi vzponi in tehnično zahtevnimi ravninskimi odseki. Iz slike profila proge sicer nisem pričakovala toliko ravnine in spusta, kot sem ga potem doživela med tekom. Hitra menjava ritma in tehnična zahtevnost sta zahtevali popolno koncentracijo in osredotočenost na samo traso. Časa za razglede in opazovanje idiličnega okolja, niti ni bilo, z izjemo v cilju.« 

Grossglockner je bila tudi njena prva večja mednarodna tekma nivoja svetovnega pokala na tujem. »Ugotavljam, da imam na teh večjih preizkušnjah z močno mednarodno konkurenco težave s tem, da zaradi počasnejšega začetka izgubim stik z najboljšimi oz. jih nimam v vidnem polju in potem ne najdem pravega ritma. Začetni ravninski del je moja šibka točka. In tudi prvi kilometer v strmino je malo počasnejši. Tako je bilo tudi včeraj, ko mi je dober kilometer na začetku odnesel iz vidnega polja najboljše in potem sem jih nekako poskusila ujeti, brez da bi zares vedela koliko so pred mano. Sem pa vseeno lepo napredovala skozi celotno traso, mesto po mesto. Verjamem tudi, da če bi bila trasa še malo daljša ali s kakim vzponom več, bi pridobila še kako mesto in tudi zmanjšala zaostanek za najboljšimi tremi, saj mi je na koncu ostalo še nekaj moči in energije. Nekaj rezerve je še, predvsem če bom v nadaljevanju sezone znala pridobiti na hitrosti in eksplozivnosti za hitrejši začetni del in ujela pravo mero tekmovanj in treningov.«