14.06.2023.

Na Tirolskem je bil cel svet, Slovenija in dobri tekaški znanci

Na Tirolskem je bil cel svet, Slovenija in dobri tekaški znanci
Tekaški svet v gorah na Tirolskem (analiza)
 
V INNSBRUCKU JE BIL CEL SVET
 
Po svetovnem prvenstvu v gorskih tekih in trailu, to je bila druga izvedba v novem formatu štirih disciplin (vertikal, klasika, kratki trail, dolgi trail), je vsekakor treba razložiti nekaj posebnosti, ki jih opazijo boljši spremljevalci 'outdoor' disciplin.
 
Po lanskem prvenstvu na Tajskem, ki je bilo zaradi leta preložitev zaradi razmer in oddaljenosti zagotovo okrnjeno, tam ni bilo tudi predstavnikov Slovenije, je bilo prvenstvo v Avstriji zadetek v polno. V ekipni razvrstitvi je bilo 41 reprezentanc. Slovenija je končala v ekipni razvrstitvi na 22. mestu.
 
Da je skupno prvenstvo treh svetovnih združenj; za gorske teke (WMRA), ki mu predseduje Tomo Šarf, za trail (ITRA) in ultra teke (IAU), je bilo opaziti tudi ob medijskem poročanju, saj so se eni bolj osredotočili zgolj na svoje tradicionalne discipline (WMRA), drugi so vsem disciplinam dali vsaj približno enak poudarek.
 
 
Svetovno prvenstvo dobilo veliko pozornosti in zaradi tega je tudi razlika v primerjavi s svetovnim pokalom v gorskih tekih pod okriljem WMRA. Svetovno je bilo zanimivo za bistveno širši krog. Svetovni prvak v vertikalu Kenijec Patrick Kipngeno je sicer tudi vodilni na svetovni lestvici WMRA (Timotej Bečan je šesti), vendar je bila potem zasedba 120 tekačev zelo mednarodno pisana.
Med najboljših 30 na tekmi vertikala je bilo zastopstvo iz 14 držav. Po zaslugi Klemna Španringa tudi Slovenija. Španring je bil sicer 18. Evropejec na tekmi. Najhitrejši, Španec Daniel Osanz (6. mesto), je predvsem močan v trailu (itra index 902). Švicar Roberto Delorenzi (10. mesto) je pred kratkim tekel 3:58 na 1500 metrov.
 
Najboljši Italijan Andrea Rostan je bil 14.na vertikalu. Irec Hanna Zak, ki je bil lani celo 5. na svetovnem prvenstvu v isti disciplini, tudi med najboljšimi v svetovnem pokalu v sezoni 2022 kot Timotej Bečan, je bil par sekund in mesto pred Španringom (28.). Norvežan Johan Bugge je bil 21. Da ne naštevamo naprej.
 
Če je bilo na moškem vertikalu med top 30 zastopstvo 14 držav, na moškem kratkem trailu 16 držav med 30, v ženski konkurenci v vertikalu med top 30 kar 18 držav. Med top 10 sedem. Avstrijka Andrea Mayr je dokazala, da je kraljica tekov navkreber. Tudi rekorderka Šmarne gore med drugim. Še en primer. Švicarko Emmo Pooley (11. mesto) poznajo domala vsi, če je spremljajo cestno kolesarstvo, triatlon in kar je sorodnih panog na kopnem.
 
In za Tove Alexandersson so navijali tudi v Sloveniji vsi, ki se ukvarjajo z orientacijo. Švedinja je prva zvezdnica te discipline v svetu. Na klasiki, teka gor-dol je pritekla srebrno kolajno. Moški bron na klasiki je pritekel Eritrejec z nemškim potnim listom Filimon Abraham, ki je že pustil opazno sled na tekih na Šmarno goro. V Innsbrucku je bil res cel svet. (mm)