Štafete v Collini; četrti čas Nuše Mali, mladinec Tine Žižmond med top10
IZJEMEN TEK NUŠE MALI, VEDNO HITREGA TIMOTEJA BEČANA, PRODOR MLADINCA TINETA ŽIŽMONDA, ŠTAFETI TRETJI
Forni Avoltri, 19. avgust – Že 61. mednarodno tekmovanje Staffetta 3 Rifugi, tek treh planinskih koč v Karnijskih Alpah, je zagotovo ena od najbolj eminentih tekaških prireditev v sosednjih gorah z zelo opazno slovensko udeležbo. Letos so, kot smo že poročali, slovenski štafeti pritekli tretje mesto v moški in ženski konkurenci. Tekači Tine Žižmond, Timotej Bečan in Klemen Španring so bili tretji za britansko in italijansko favorizirano štafeto. Še bolj odmeven in opazen je uspeh Klare Velepec, Nuše Mali in Maje Laznik, ki je zaostala le za dvema štafetama z britanskega otoka.
Tokrat se je v vsej zgodovini teka prvič zgodilo, da so orgnaizatorji zaradi slabega vremena in varnosti tik pred zdajci uporabili plan B za traso. Za vse tekače je bila tako krožna 5 km trasa z 250 metri vzpona in spusta. Na prizorišče so tekači prišli in bili prijavljeni kot specialisti za določene odseke trase; eden predvsem za daljši vzpon, drugi za ‘alpinistično’ prečenje z zelo strmim vzponom in ozko stezico, tretji pa za spust. Tudi zaradi tega je bilo letos še toliko bolj pomembno imeti v sestavi tri izenačene specialiste za vse terene. Žal pa se letošnji časi ne morejo primerjati z dolgo zgodovino dosežkov. Slovenska štafeta je tik pred zdajci spremenila vrstni red teka in tako zmedla uradne rezultate.
ŽIŽMOND DESETI, BEČAN OSMI.
Se pa lahko primerja čase vseh tekačev vseh predaj. Tu je nekaj senzacionalnih dosežkov. Tine Žižmond (19:58) je v drugi predaji dosegel celo 10. čas vseh tekačev, kar je izjemen dosežek za mladinca. Timotej Bečan (19:48) je dosegel 8. čas vseh, tekel je v prvi predaji (I). Blizu je bil tudi Klemen Španring (20:40). Prav izenačenost treh članov jim je odprla pot na zmagovalni oder.
Najhitrejši čas je postavil Britanec Joe Steward v prvi predaji (18:41), Steward je sicer evropski prvak v vertikal vzpona z Annecya. Bečan je bil sicer četrti v prvi izmeni, Žižmond peti v drugi, Španring pa tretji v zadnji, kjer je čas za deseterico pritekel le Moia Tiziano, eden od najbolj uveljavljenih italijanskih tekačev.
ŠTAFETA MLADOSTI IN IZKUŠENOSTI
Člana druge slovenske štafete izkušena Mitja Kosovelj in Gašper Bregar sta dosegla enak čas (21:56), za štafeto se je aktiviral tudi mladi Jurij Rožanec (23:08). Dovolj je bilo za 11. mesto štatete. Za deseterico bi štafeta namesto Rožanca potrebovala tekača tipa ‘bečan ali žižmond.”
ODLIČEN TEK NUŠE MALI
Še večjo senzacijo z odličnim časom je pripravila Nuša Mali (23:43). Med vsemi tekačicami je dosegla celo četrti čas (23:43). Najhitrejša je bila Britanka Eve Pannone (22:53), ki je na SP v sky runningu v Črni gori pred dobrim mesecem dni letos osvojila kar tri zlate kolajne. Hitrejša od Nuše je bila tudi uveljavljena Irka Sarah McCormack (23:25). Mladinka Klara Velepec (25:26) in trail specialistka Maja Laznik (26:36) sta bili kot šesta in sedma v svoji predaji, dovolj močni za zmagovalni oder.
časi tekme https://www.corsainmontagna.it/wp-content/uploads/2024/08/cl-asssoluta.pdf
ZMAGOVALNI ODER
S tem uspehom se je nadaljevala slovenska zgodovina uspehov v Collini, vasici nad Forni Avoltri na sončni strani Karnijskih Alp. Lanska zmaga slovenske ženske štafete na lanski 60. izvedbi štafet v gorskih tekih v Collini /Staffetta3Rifugi ima zaradi jubileja in tretji zaporedni zmagi v močni konkurenci pomembno mesto. Gre za eno od najbolj uglednih tekmovanj v gorskih tekih v sosednjih Karnijskih Alpah (FJK), kjer so tudi slovenski gorski tekači pustili izjemen pečat.
SLOVENSKE ZMAGE V COLLINI
1993 – Marjana Vidovič, Olga Grm, Erika Brojan (Melihen)
2004 – Mateja Kosovelj, Lucija Krkoč, Pavlina Ferjančič
2005 – Mateja Kosovelj, Lucija Krkoč, Pavlina Ferjančič
2006 – Mateja Kosovelj, Lucija Krkoč, Pavlina Ferjančič
2007 – Mateja Kosovelj, Lucija Krkoč, Valerija Mrak
2011 – Mateja Kosovelj, Lucija Krkoč, Danica Simčič ?
2012 – Mateja Kosovelj, Lucija Krkoč, Valerija Mrak
2016 – Mateja Kosovelj, Lucija Krkoč, Ana Čufer
2021-Mojca Koligar, Petra Tratnik, Ana Čufer
2022- Lucija Krkoč, Petra Tratnik, Ana Čufer
2023 – Varineja Drašler, Petra Tratnik in Ana Čufer
Tekači 2001 – Simon Alič, Mitja Kosovelj in Boštjan Hrovat
2022 – Timotej Bečan, Jošt Lapajne, Matic Plaznik
PRVI NASTOP
Prvi nastop slovenske štafete na tem tekmovanju je iz leta 1985, ko so bili člani ekipe Mojstrana (Franci in Mirko Teraž, Tone Djuričič) na sedmem mestu.
PRVIČ NA ODRU
Prvič je bila slovenska štafeta na zmagovalnem odru leta 1986, ko so bili Marjan Krempl, Franci Teraž in Borut Podgornik tretji.
foto Venčeslav Japelj